Z učenci smo se pogovarjali, kaj je tradicija in kaj tradicionalnega se dogaja na naši šoli. Učenci so ugotovili, da imamo precej dejavnosti, ki jih tradicionalno izvajamo že vrsto let:

– praznovanje KS Podkum: tradicionalno je to druga nedelja v septembru, nastopamo pred spomenikom izgnancev, na nogometnem igrišču se odvija nogometna tekma poročeni – neporočeni, gasilci s pomočjo podeželskih žena in deklet ter KS pripravijo pogostitev pri gasilskem domu.

– srečanje podružničnih šol

– priprava srečanja za starejše krajane in nastop

– zaključna ekskurzija s starši

– zadnji šolski dan imamo tradicionalno popoldne, piknik s starši, z njimi se pomerimo v športnih igrah

– v decembru vedno izdelujemo voščilnice. Obiščemo vse krajane v središču Podkuma in jim voščimo novo leto.

– vsako leto se za pusta našemimo in gremo v sprevodu od hiše do hiše. Pojemo, plešemo in ljudem želimo dobro letino.

– v marcu naredimo voščilnice za 8. marec ter obiščemo vse ženske v bližnji okolici šole.

Pogovor smo usmerili tudi k šegam in navadam, o katerih smo se pogovarjali v 4. razredu pri družbi. Spomnili smo se, da imamo na Podkumu še vedno navado ob poroki, da imajo fantje fantovščino, dekleta pa dekliščino, da še vedno šrangajo fantu, ki odpelje naše dekle, da na poroki ženina in nevesto posujejo z rižem, da nevesta vrže poročni šopek med dekleta, …

Stare tradicije želimo ohraniti, saj nas spominjajo na preteklost, hkrati pa nam lepšajo sedanjost.

Učenci in kolektiv