V okviru programa Erasmus+ HOB’s Adventure sem se v začetku junija udeležila srečanja udeležencev projekta na Islandiji. Na srečanje smo se iz Slovenije odpravile štiri učiteljice in dve vzgojiteljici iz različnih šol in vrtcev. Srečanje je potekalo na različnih lokacijah – Keflavik, Minni Borgir, Akrasel in Laxarbakki.

Na Islandiji smo si ogledali štiri vzgojno-izobraževalne ustanove, ki so vključene v projekt Eko šole HOB’s Adventure in imajo velik poudarek na poučevanju in preživljanju prostega časa v naravi. V vseh smo bili toplo sprejeti, razkazali so nam svoje prostore, predstavili delo v njihovih ustanovah in projekte v katerih sodelujejo. Sodelovale smo na delavnicah, kjer so vzgojiteljice in učiteljice iz Latvije, Estonije, Slovenije in Islandije predstavile primere praktičnih dejavnosti, ki jih lahko izvedemo v vrtcih in prvem triletju osnovne šole na temo biotske raznovrstnosti in lončnic v učilnicah. Seznanili smo se z islandskim šolskim sistemom ter utripom dela v vrtcu in šoli. Otroci v šolo vstopijo s šestimi leti, tako kot pri nas, vendar obvezno osnovnošolsko izobraževanje traja deset let. Med drugim je v šolah velik poudarek na samostojnosti otrok, učenju v naravi in ekološki osveščenosti.

Vanja Guček