13. septembra smo šestošolci obiskali DOM UŠTE – ŽERENK v Zasavsko –Posavskem hribovju. Nahaja se na višini 658 m.

Zjutraj smo se zbrali pred šolo in se v spremstvu naših učiteljic odpravili na avtobusno postajo, od koder smo se z avtobusom odpeljali do Moravč. Tam nas je počakal gorski vodnik, ki nas je spremljal vso pot do planinskega doma. Hodili smo skozi gozd, pot je bila strma. Kmalu smo prišli  do planinskega doma, od koder  smo imeli čudovit razgled na Limbarsko goro, Moravško dolino in Kamniško Savinjske Alpe.  Oskrbnica doma nam je povedala, da se ob jasnem vremenu vidijo tudi Karavanke, Julijske Alpe in Peca.

Med hojo smo opazovali drevesa, v gozdu raste največ bukev in hrast. Na travnikih okoli planinskega doma pa raste detelja, trpotec, rman in druge travniške rastline.

Ob postojanki imajo tudi zeliščni vrt, v katerem rastejo različne zdravilne rastline in zelišča.

V bližini planinske postojanke se nahaja vhod v kraško jamo s kapniki. Imenuje se Osoletova jama in je dolga 260 m.  Nedaleč stran pa se nahaja Osoletova kmetija, kjer obiskovalci lahko jahajo konje in ponije.

V bližini se nahaja GEOSS – geometrično središče Slovenije, ki leži zahodno od Vač v naselju Spodnja Slivna.

V domu so nas lepo sprejeli in nam skuhali dobre jedi. Najprej so nas postregli s čajem, nato pa smo se okrepčali s pečenimi piščančjimi kračami, svinjsko pečenko in krompirjem. Po malici nam je oskrbnica doma povedala veliko zanimivih stvari in nam zaželela srečno pot v dolino.

Preživeli smo prijeten dan v naravi.

Priloga: Ušte (.pptx)

JEDILNIK samopostrežne malice:

GLAVNA JED

 Dom Ušte: piščančje kračke, svinska pečenka, krompir z zelenjavo -paprika, korenje.

mlečna kaša iz mleka kmetije Ule

alternativna malica: maslo, med, marmelada, kosmiči koruzni, ovseni, pšenični

SADJE

Jabolko bio, mandarine bio, banane

ZELENJAVA

Češnjev paradižnik, solata bio, korenje bio

NAPITKI

jabolčni sok  100%, pomarančni sok 100%, ananasov sok 100%, borovničev nektar

voda, mleko

Alergeni L,G,J

GALERIJA SLIK:

GALERIJA SLIK SAMOPOSTREŽNE MALICE:

 

(Skupno 92 obiskov, današnjih obiskov 1)