V okviru izobraževalnih dejavnosti, ki jih izvajamo ob dnevu slovenske hrane in tradicionalnem slovenskem zajtrku, smo učencem predstavili ekološko pekarno Deveta vas, katere izdelke učencem občasno ponudimo pri malici ali kosilu.

Glavni namen dneva slovenske hrane je podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje samooskrbe s kakovostno hrano iz lokalnega okolja.​

Zakaj uživati lokalno pridelano hrano?​

  • Zaradi bližine proizvodnje se zanjo lahko uporablja manj aditivov, kot so na primer konzervansi in barvila,
  • taka živila pa so tudi prepoznavna po bogatem in tradicionalnem okusu,​ z naročanjem živil od lokalnih pridelovalcev/predelovalcev posredno pripomoremo tudi k zmanjšanju sproščanja toplogrednih plinov zaradi krajših transportnih poti in zagotavljamo trajnostno rabo površin, namenjenih pridelavi hrane,​
  • z izbiro lokalne hrane ohranjamo delovna mesta na podeželju in dvigamo stopnjo samooskrbe s kakovostno, lokalno pridelano hrano ter tako izboljšujemo prehransko varnost prebivalstva.​

V ekološki pekarni Deveta vas so obudili starodavne postopke, ki jih je pekarska industrija zaradi zapletenosti in kompleksnosti že pred časom opustila. Danes pečejo kruh in druge dobrote v stari parni peči z veliko ljubezni in dobre volje iz 56 različnih zamesov, vitaliziranih z živo vodo in narejenih iz ekološko pridelanih polnih surovin.

Peščica pekov tako v eni noči ročno izdela izjemno široko paleto pekovskih izdelkov. Vsi njihovi izdelki so narejeni brez jajc in mleka, za vzhajanje pa namesto kvasa uporabljajo droži.

Kako zelo so učenci uživali v njihovi predstavitvi, pa lahko vidite na fotografijah.

Mojca B. Sotenšek in učenci 5. b-razreda

(Skupno 26 obiskov, današnjih obiskov 1)