Na podružnični šoli v Čemšeniku si učiteljice ob pomoči staršev in Krajevne skupnosti Čemšenik prizadevamo učencem izboljšati pogoje za delo, učenje ter tudi za igro in sprostitev.

Z učilnico na prostem so učenci pridobili inovativni izkustveni učni prostor, v katerem spoznavajo in utrjujejo različne vsebine ter sodelujejo v raznovrstnih dejavnostih.

Priložnost imajo tudi za rokovanje z orodjem, zemljo in rastlinami, saj s skupnimi močmi skrbimo za urejene zelenice in dvorišče pred šolo.

Za izvajanje pouka in sprostitvenih dejavnosti na prostem uporabljamo prostora pod lipo in smreko ter šolsko dvorišče. V času pouka in podaljšanega bivanja izvajamo različne učne vsebine, v prostem času pa lahko posedimo, se pogovarjamo in opazujemo spreminjanje narave okoli nas, saj je razgled z dvorišča naše šole na okoliške hribe in doline res prekrasen.

Prednosti pouka v učilnici na prostem:

• učencem omogoča realno izkušnjo,
  • izboljša fizično in mentalno zdravje,
  • poveča motivacijo, navdušenje in samozavest,
  • izboljša učne dosežke,
  • izboljšuje ročne spretnosti, koordinacijo in ravnotežje,
  • izboljša timsko delo, povezanost skupine,
  • omogoča socialni razvoj, sodelovanje, zaupanje,
  • poveča skrb in odgovornost za okolje,
  • razvija pomembne vzgojne komponente, kot so sodelovanje, strpnost in pozitivna klima,
  • omogoča medpredmetno povezovanje.

Z dejavnostmi zunaj učilnice se učenci poleg učenja tudi zabavajo, saj je pouk bolj razgiban in zanimiv.

Ovire za izvedbo pouka na prostem pogosto lahko premostimo le z dobro voljo in iznajdljivostjo. Slednjega nam na podružnični šoli v Čemšeniku nikoli ne zmanjka.

Irena Hudi

rbt