Na tokratno raziskovanje in odkrivanje smo se odpravili vsi prvošolci skupaj .

Za pridobivanje novih izkušenj z živimi bitji smo si izbrali kmečko okolje, ki je zelo raznoliko, a hkrati povezano v celoto kmečkega dogajanja in življenja.

Otroci vedno radi poslušajo pripovedovanje o dogajanju na kmetiji, obožujejo zgodbe o živalih, žal pa imajo v mestnem okolju zelo malo možnosti pridobivanja konkretnih izkušenj.

Na obisk smo se povabili k družini Suša, v vas Vine. Ob prihodu smo si ogledovali govedo na paši, gospodarska poslopja in kmetijsko mehanizacijo. Gospodarica nam je razkazala kmetijo na splošno, gospodar pa nas je popeljal skozi hlev.

Kakšno doživetje! Videli smo komaj teden dni starega telička, družbo pa mu je delal še eden malo starejši.

Vsak od nas je nekaj doživel ali videl prvič, vsak se je nečemu čudil. Otroci so se naučili marsikaj novega, poglobili smo razumevanje dejstva, da je v naravi vse povezano in da smo odvisni od nje. Z neposrednim doživljanjem so spoznavali, da so sami kot človeška bitja del tega okolja in brez njega nesposobni preživeti.

Marsikatera lepota kmetije je ostala neodkrita, a je bil čas, ki smo ga preživeli na kmetiji, ravno pravšnji.

»Povej mi in bom pozabil.Pokaži mi in si bom zapomnil.
Vzbudi mi zanimanje in bom razumel.«

(kitajski pregovor)

Družini Suša se zahvaljujemo za gostoljubje in prijaznost.

Učiteljice: Milica, Darja, Vanja, Maja in Mojca.