V torek, 27. 5. 2014, smo šli na grad Medija in grad Gamberk.

Najprej smo šli na Izlake, mimo tovarne ETI in picerije Čebelica. Tam imajo čebelarji zelo lepo urejen zeliščni vrt. Odpravili smo se do ruševin gradu Medija. Tam je tudi obnovljena kapelica. Učiteljica nam je povedala, da je bil oče Janeza Vajkarda Valvasorja lastnik obeh gradov. Na obeh je Janez preživljal svoje otroštvo. Na gradu so shranjeni tudi njegovi posmrtni ostanki.

Po malici smo se odpravili še na grad Gamberk. Tam smo si ogledali njegove ruševine in izvedeli smo veliko zanimivosti.

Najstarejši in najbolj ohranjen del gradu je stolp v romanskem slogu iz 12. stoletja. Težave, zaradi katerih se grad Gamberk ruši, so:sonce, dež, veter in korenine dreves, ki rastejo pod gradom.

Izvedeli smo tudi, da je grb občine Zagorje ob Savi izdelan po motivu grba družine Valvasor.

Po ogledu smo reševali križanko, sestavljeno iz gesel, ki smo jih slišali v tem dopoldnevu, na primer:

– obvezno neplačano delo podložnikov se imenuje TLAKA;

– obrtnik, ki je popravljal vozove, je bil KOLAR;

– kmečki upor je PUNT;

– knjiga s seznamom podložnih kmetij in z obveznostmi podložnikov je URBAR.

Naštel sem samo nekaj zanimivih starih izrazov, ki so mi bili všeč, seveda pa jih je bilo še veliko več.

Ogled gradov in poslušanje o zgodovini je bilo zelo zanimivo in poučno. Pri tem smo uživali in smo se vmes tudi prijetno zabavali. Po končani ekskurziji smo se vrnili v šolo.

V imenu učencev 4. razredov zapisal: Benjamin Škiljan, 4. b