Učenci, ki obiskujejo izbirni predmet Odkrivajmo preteklost mojega kraja, so se v sredo, 14. 5., odpravili na ekskurzijo v Celje. Tema, s katero so se letos pri izbirnem predmetu veliko ukvarjali, je srednji vek. Preučevali so vsakdanje življenje, modo, prehrano in pomembne plemiške rodbine. Družina, ki je najbolj zaznamovala slovensko srednjeveško zgodovino, so plemeniti gospodje z gradu Žovnek v Savinjski dolini, danes bolj znani kot grofje Celjski. Z nakupi posesti, mitninami, posojanjem vojakov, poročnimi zvezami so širili svoj vpliv. V času največjega razcveta so bili veliki tekmeci Habsburžanov, s katerimi so sklenili dedno pogodbo. S Friderikom II. in Ulrikom II. so doživeli vrhunec, saj sta bila državna kneza.

Učenci so si ogledali grad Celje, ki je grofom omogočal odličen pregled nad dolino in izvedeli marsikaj o zgodovini družine. Sledil je ogled razstave o grofih Celjskih v Pokrajinskem muzeju v Celju, kjer so med drugim videli pomembne dokumente povezane z družino, arheološke najdbe in v grobnici posmrtne ostanke članov družine.

 Povezava do predmeta “Odkrivajmo preteklost mojega kraja”

Kristina Renko

GALERIJA SLIK:

(Skupno 124 obiskov, današnjih obiskov 1)