Bliža se 1. junij, svetovni dan mleka. Pri ustvarjalnem pisanju smo v času pouka na daljavo pripravili anketo, s katero smo želeli ugotoviti, kakšne so navade glede uživanja mleka pri šestošolcih, ter jih primerjati z navadami devetošolcev. Iz nabora vprašanj, ki smo jih sestavili, smo jih 7 izbrale za anketo.

Kaj je pokazala anketa?

• Najprej nas je zanimalo, ali imajo učenci radi mleko in ugotovili, da je mleko kar priljubljeno, malo bolj pri šestošolcih. V 6. razredu ni nikogar, ki ne bi smel piti mleka, v devetem pa je takih 2,5 %.
  • Naslednje vprašanje je bilo, kolikokrat na teden uživajo mleko. V 9. razredu mleko pogosto uživa kar 12, 5 % manj otrok kot v šestem. Vsak dan jih uživa mleko le malo.
  • Oboji pa v mleko najraje dodajo kosmiče ali kakav. Oba dodatka sta enako priljubljena, kar precej učencev pa pije mleko brez dodatkov.
  • Večina šestošolcev in devetošolcev ima rada tudi mlečne izdelke.
  • V katerem delu dneva pa najobičajneje uživajo mleko? Ugotovili smo, da za večino čas ni pomemben, torej kadarkoli čez dan.
  • Potem smo jih vprašali po vrsti mleka, ki ga običajno uživajo. Več kot polovica učencev iz šestega in devetega razreda pije trajno mleko. Zanimivo je, da kar 4,2 % več devetošolcev kot šestošolcev uživa mleko brez laktoze.
  • In kakšno mleko najraje pijejo glede na temperaturo? Šestošolci imajo najraje toplo, devetošolci pa mrzlo mleko.

Analiza podatkov: Eva, Vita in Nika (vse 6. a)

Zapis analize: Eva in Taja, 6. a

Prispevek Sheme šolskega sadja in mleka