Pozdravljeni v novem šolskem letu!

Projekt samopostrežnih malic je na naši šoli stalnica, ki nas dela drugačne in smo nanj lahko ponosni. Se spomnite rdečih niti iz preteklih let? Morda so vam v spominu ostale slike slovenskih slikarjev, književna dela, starodobniki, živali ali pa lanskoletne zagorske krajevne skupnosti. V letošnjem letu,  ko naša šola praznuje častitljiv jubilej – 50 let obstoja in delovanja, smo se odločili, da vam predstavimo dva umetnika, ki sta bila na šoli nekoč učitelja. Akademskega slikarja Franceta Kopitarja vam bomo na kratko predstavili danes. Rodil se je leta 1928 na Kidričevi cesti. Oče je bil po poklicu apneničar, zato so se preselili v bližino apnenic ob železnico. Francijevo brezskrbno mladost je prekinila druga svetovna vojna. Na Akademijo za likovno umetnost se je vpisal šele, ko je bilo vojne konec in jo uspešno končal z diplomo pri priznanem slovenskem slikarju Gojmirju Antonu Kosu. Po študiju se je zaposlil na naši šoli. Na njegovo delo naletite takoj, ko vstopite v šolsko avlo. Danes si jo bolje oglejte, ko se boste po prvem šolskem dnevu vračali domov. Gospod Kopitar, ki je na šoli poučeval likovno vzgojo, je avlo skupaj z učenci okrasil v grafični tehniki pečatnega tiska. Motiv je morski in poživi vhod v šolske prostore. Morda je pri izdelavi sodeloval kateri od vaših staršev ali znancev? Vprašajte jih. V hodniku, kjer sta učilnici 4. razreda, visita sliki klovna in rudarja v tehniki rezanke. Obe sta delo gospoda Kopitarja in učencev. Na šoli imamo še njegov linorez z rudarskim motivom ter dve sliki v oljni tehniki. Ena od njiju prikazuje kmečki motiv, druga, ki jo boste lahko videli v jedilnici, pa mesto v perspektivi. Njegova želja je bila, da bi vsi Zagorjani imeli kakšno njegovo sliko, ker je užival v slikanju motivov iz Zasavja, še posebej pa reke Save. Povprašajte doma, morda imate tudi vi kakšno njegovo grafiko, akvarel, olje ali pastel. Bil je zelo vsestranski. Med učenci je bil priljubljen kot pedagog. Izdal je zbirko pesmi in bil dejaven na filmskem področju. Njegovi dokumentarni filmi so bili na filmskih festivalih tudi nagrajeni. Kot kipar je načrtoval spomenike v naši občini.

Toliko za pokušino. Današnji jedilnik …

GLAVNA JED

Sadni Smuthi priprava sproti

kosmiči koruzni, ovseni, pšenični, čokolino

mlečna prosena kaša

goveja suha salama

sir edamec, lahki Jošt

prvi razred obloženi kruhek

SADJE

Jabolko

lubenica

grozdje

nektarina

banana

ZELENJAVA

 Češnjev paradižnik

Paprika

solata

NAPITKI

jabolčni sok  100%

pomarančni sok 100%

ananasov sok 100%

borovničev nektar

 voda

UTRINKI IZ MALICE:

(Skupno 74 obiskov, današnjih obiskov 1)