SPREMENILI SMO BARVO. POSTALI SMO ZLATI!

ZPMS že 43 let usposablja mladino v raziskovanju lokalne preteklosti v okviru projekta Mladi raziskovalci zgodovine. V letošnjem šolskem letu je projekt potekal pod naslovom Plačilna sredstva skozi čas. Učenci naše šole so izdelali raziskovalno nalogo Bratovska skladnica v Zagorju ob Savi. Bratovske skladnice so najstarejša oblika delavskega socialnega zavarovanja. Razvile so se iz bratovščin za vzajemno pomoč onemoglim, ponesrečenim, obolelim rudarjem, njihovim vdovam in sirotam kot ustanove za zavarovanje rudarjev.

Raziskovalna naloga je nastala na osnovi različnih zgodovinskih virov.

Zbrali, preučili, analizirali smo:

– razpoložljivo literaturo v Zasavskem muzeju Trbovlje,

– spomine Zagorjanov na Bratovsko skladnico,

– članke v starih časopisih.

– strokovne članke iz Zgodovinskega časopisa ter Prispevkov za novejšo zgodovino,

– arhivsko gradivo v Zgodovinskem arhivu Celje, kjer smo med drugim našli načrte za stavbo bratovske skladnice, sezname članov, odpustnice rudarjev iz bolnišnice ter pismo bodočega zdravnika bratovske skladnice.

Sodelovali so: Tamara Drobež, Brina Dragar, Klara Ivačič, Tomaž Zupan, Luka Stegenšek, Tjaša Konrad, Eva Marija Polc.

Nalogo sta na srečanju Mladih zgodovinarjev Slovenije v OŠ Braslovče zagovarjala Klara Ivačič in Tomaž Zupan.

Čestitke vsem!

                                                                                                                                                                             Kristina Renko

(Skupno 89 obiskov, današnjih obiskov 1)