V ponedeljek, 14. 5. 2012, so osmošolci obiskali najstarejši rudnik na Slovenskem. V Idriji so konec 15. st. odkrili živo srebro, ki so ga uporabljali v vojaške namene, za ločevanje zlata in srebra od drugih rud, za zrcala, za termometre…

Ogledali smo si grad Gewerkenegg, ki je služil kot domovanje rudniške uprave in skladišče živega srebra, danes pa so tam shranjene različne zbirke, med drugim geološka, pogledi na mesto, znamenite osebnosti, pridobivanje živega srebra in cinobra. Oblečeni v rudniške jopiče in opremljeni s čeladami smo se podali v del idrijskega rudnika, ki je spremenjen v muzej – Antonijev rov. Delo rudarjev je bilo težko, nevarno in je ogrožalo njihovo zdravje. O tem je pisal švicarski zdravnik Paracelsus, ko se je mudil v Idriji. Sprehodili smo se del poti ob Divjem jezeru, ki je kraškega izvora. Zadnji del naše ekskurzije je bil namenjen ogledu partizanske bolnice Franje. Ustanovljena je bila leta 1943 in je delovala do konca druge svetovne vojne. Vodila jo je zdravnica Franja Bojc Bidovec. V bolnici, ki jo sovražniki niso nikoli odkrili, se je zdravilo skoraj 600 ranjencev različnih narodnosti.

 

                                                                                                                                                                            Kristina Renko

(Skupno 86 obiskov, današnjih obiskov 1)