V četrtek, 17. maja 2012, je na Osnovni šoli Ivana Kavčiča na Izlakah potekala okrogla miza v okviru projekta »Branje je kul«, ki sta se je udeležili tudi naši devetošolki Adrijana Lazar in Ema Kogovšek.

V okviru projekta smo brali na temo drugačnosti kot posledice bolezni, invalidnosti, motenj v razvoju, duševnih bolezni, slepote… Dotaknili smo se tudi drugačnosti v smislu večkulturnosti (begunci, priseljenci, Romi, različna verstva,…). Mladinska književnost je precej bogata z literaturo, ki se z različnih zornih kotov dotika problematike drugačnosti, zato smo izbrali le nekaj knjig, ki so nam služile kot izhodišče pri debati.

Ker jih toplo priporočam vsem mladim bralcem, naj jih nekaj naštejem:

 • AROLD: Živet hočem!
 • BURGESS: Sanje neme deklice
 • BURKE: Zgodba Toma Brenana
 • FREY: Velike zelene oči
 • GILMORE: Prijateljica kot je Zila
 • HILL: Se vid’va, Simon
 • HOP: Mama številka 0
 • KUIPERS: Življenje na vratih hladilnika
 • KERMAUNER: Berenikini kodri
 • OMAHEN: Temno sonce
 • SWINDELS: Sramota
 • VIDMAR: Kebarie….

Ugotovili smo, da se bojimo neznanega, drugačnega. Če je v nas želja in pripravljenost spoznati neznano in sprejeti drugačnost, nam lahko ljudje s svojo drugačnostjo razširijo naša obzorja, od njih se lahko marsičesa naučimo. Spodbudno in sprejemajoče okolje pa vsekakor pozitivno vpliva na drugačne.

Ker smo se vsi že kdaj srečali z drugačnimi osebami, smo delili svojo izkušnjo z drugimi. Gospa Manfredo, ravnateljica OŠ dr. Slavka Gruma, pa nas je povabila na obisk k njihovim učencem.

 

(Skupno 62 obiskov, današnjih obiskov 1)