V tednu od 23. do 27. 10. 2023 sem v okviru programa Erasmus+ odšla na Hrvaško, kjer sem podrobneje spoznala projekt GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment). GLOBE je mednarodni program za opazovanje Zemlje, ki poteka pod okriljem ameriške agencije NASA.

Vizija programa je, da svetovna skupnost učencev, učiteljev, znanstvenikov in državljanov sodeluje za boljše razumevanje, ohranjanje in izboljšanje zemeljskega okolja na lokalni, regionalni in svetovni ravni. Misija programa pa je povečati ozaveščenost posameznikov po vsem svetu o globalnem okolju, prispevati k večjemu znanstvenemu razumevanju Zemlje in podpreti izboljšane dosežke učencev pri naravoslovju in matematiki. V prihodnosti želi tudi naša šola pridobiti GLOBE oznako, zato smo se letos vključili v program v okviru projekta Eko šole.

Ker pa lahko učence pritegne le učitelj, ki je suveren v znanju in verjame v projekt, sem (s še dvema kolegicama iz Kočevja in Krškega) na Hrvaškem obiskala štiri GLOBE osnovne šole. Prve dva dni smo preživele na dveh osnovnih šolah v Karlovcu, kjer so nam podrobneje predstavili program in nam teoretično prikazali, kako spremljati biometrijo (drevesa), atmosfero (zrak) in hidrologijo (vodovja) v okolici šole.

Erasmus+ »Poučujmo zunaj!« v sodelovanju s CŠOD
Erasmus+ »Poučujmo zunaj!« v sodelovanju s CŠOD

Na osnovni šoli v Zagrebu smo se dotaknili še fenologije (spremembe listov v naravi) in videno prenesli v reden pouk ter v različne medpredmetne povezave.

Erasmus+ »Poučujmo zunaj!« v sodelovanju s CŠOD

Zadnje dva dni pa smo na osnovni šoli v Čakovcu vse znanje še enkrat obnovili in delo prenesli in prilagodili še za razredno stopnjo.

Erasmus+ »Poučujmo zunaj!« v sodelovanju s CŠOD

Cel teden nam je služilo sončno vreme, tako da smo lahko s kolegi in učenci raziskovali naravo, izvajali različne meritve in poskuse zunaj, v naravi, na svežem zraku. Znanje iz terena smo seveda redno prenašali v učilnico, kjer smo pridobljene podatke preučevali na različne načine, jih prenesli v teorijo in vsakdanje življenje, ter jih vpisovali v mednarodno bazo podatkov.

Teden je bil nadvse zanimiv, projekt je vsekakor nekaj, kar prinaša dodano vrednost vsemu že poznanemu o okolju in prepričana sem, da je bila mobilnost le začetek novega uspešnega mednarodnega sodelovanja med šolami, tokrat med Slovenijo in Hrvaško.

Zapisala: učiteljica Janja Božič

(Skupno 93 obiskov, današnjih obiskov 1)