16. oktobra je bil svetovni dan hrane. In tudi na ta dan je bilo na svetu 820 milijonov kronično podhranjenih ljudi. Torej je kar 9 od stotih Zemljanov večino časa lačnih oziroma se prehranjujejo neredno in z neprimerno ter nezadostno hrano.

Vsak dan na našem planetu samo zaradi podhranjenosti umre približno 7000 otrok, mlajših od pet let. To je več kot dva in pol milijona otrok na leto.

Svetovni dan hrane je uvedla Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo.

To ni dan, ki bi ga praznovali, se veselili in nam ne bi bilo potrebno k pouku.

Glavni namen svetovnega dneva hrane je opozarjanje, da na svetu živi veliko  ljudi, ki trpijo za pomanjkanjem hrane.

Po drugi strani pa se po podatkih FAO več kot četrtina svetovnega prebivalstva (1,9 milijarde) sooča s problemom prekomerne hranjenosti in debelosti.

In še nekaj dejstev:

DEJSTVO ŠTEVILKA 1:
Na svetovni ravni se izgubi ena tretjina vse hrane, ki se proizvede za potrebe ljudi.

DEJSTVO ŠTEVILKA 2:
Zavržki in izgube hrane znašajo 1,3 milijarde ton na leto v skupni vrednosti več kot 400 milijard ameriških dolarjev.

DEJSTVO ŠTEVILKA 3:
Količina odpadne hrane v Sloveniji se kljub vsem ukrepom povečuje.

DEJSTVO ŠTEVILKA 4:
V Sloveniji vsako leto zavržemo povprečno 143.000 ton odpadne hrane.

DEJSTVO ŠTEVILKA 5:
Vsak prebivalec Slovenije zavrže približno 68 kg hrane na leto.

V razmislek pa še ta misel: samo 8 odstotkov ljudi na svetu ima streho nad glavo, jih ne zebe, ima na voljo dovolj oblačil, živi v miru in ne trpi lakote. In med njimi smo tudi mi. In zato moramo biti hvaležni, pa ne samo na svetovni dan hrane, ampak vsak trenutek vsakega dne.

Ob svetovnem dnevu hrane smo z učenci podaljšanega bivanja pričeli z ustvarjanjem čudežnega drevesa, na katerem raste veliko različnih sadežev. Tudi takih, ki na prvi pogled tja sploh ne sodijo.