Krajevna skupnost Kotredež

MARTA UČAKAR MANDELJC

Babica gospe Marte izvira iz območja pod Limbarsko goro. Po poroki se je preselila v Kotredež. V prvem zakonu je rodila 4 otroke, mož se je ponesrečil pri delu v gozdu. Drugič se je poročila z Učakarjem, ki si je premoženje ustvaril z delom na Madžarskem. Postavil je zdajšnjo domačijo, kjer sta bili poleg kmetije še trgovina in gostilna. Hišno ime je Firbar. Leta 1930 sta se spoznala starša gospe Marte. Mama Justina Klančišar je kot dekle hodila k teti v Gradec, kjer se je naučila dobro nemško govoriti. Po poroki z očetom gospe Marte je delala v trgovini, pomagala pa je tudi pri merjenju lesa, ki so ga vozili okoliški kmetje, preden so ga oddali na žago. Posel je uspeval do nacionalizacije leta 1948. Gospa Marta je po končanem šolanju nadaljevala družinsko tradicijo in tudi sama delala v gostinstvu vse do upokojitve. Spominja se, da je mama dobro kuhala in da so jedli raznovrstno hrano. Za mizo so sedeli vsi, tako družinski člani, kot tudi zaposleni. Gospa Marta ceni družinsko preteklost, zato ohranja dediščino, med drugim glasbeno omaro, ki jo bodo restavrirali.

IVAN KUDER ŠTERC

Gospod Ivan Kuder je rojen v Kotredežu v domači hiši. Hišno ime je Šterc. Starši so kupili domačijo od prejšnjih lastnikov, ki so bili doma iz Tolmina. V družini so se rodili štirje sinovi.  Živeli so skromno. Prve tri razrede osnovne šole je obiskoval v Kotredežu. Šolsko poslopje se ni ohranilo. V šoli so imeli en zvezek za vse učne predmete. Če so klepetali, so bili tepeni po rokah ali pa so morali stati v kotu. Včasih so se tudi stepli.  Ko se je poročil, je prevzel kmetijo in se začel ukvarjati s prevozništvom. Posel je uspeval. Z ženo sta obnovila kmetijo. V dobrih časih so imeli precej živali in devet konj, s katerimi je prevažal les in premog za različne kupce. Spominja se, da so doma pojedli veliko mlečnega močnika, kaše in fižola. Življenje je bilo preprosto, ljudje so radi drug drugemu priskočili na pomoč.

GALERIJA SLIK:

(Skupno 63 obiskov, današnjih obiskov 1)