Nekega ponedeljka, po pravkar končanem pouku, je otroke v oddelku podaljšanega bivanja podružnične šole v Čemšeniku, obiskal škrat.

Dejal je, da ga je učiteljica našla med zapuščenimi igračami in da si zelo želi družbe.

Žalosten je bil, ker ni imel imena in nikogar, ki bi skrbel zanj. Otroci so ga takoj vzljubili in ga povabili, naj ostane pri njih.

Po napetem glasovanju so mu izbrali tudi ime: Škrat Tedi. S tistim dnem so se samotni Tedijevi dnevi končali. Med učenci se je vnela napeta razprava, kdo med njimi ga bo prvi lahko vzel k sebi domov. Učiteljica je naredila red s predlogom, da bomo prvega Tedijevega skrbnika izžrebali in seveda vse naslednje tudi.

Učenci prvega razreda so izdelali tudi škrate, ki bodo Tediju delali družbo. V lutkovnem kotičku so »vadili«, kaj vse mu bodo povedali.

Tedijeve dogodivščine z učenci PŠ Čemšenik so se lahko pričele. Spoznal je že kar nekaj učencev in njihovih družinskih članov. Vmes pa se mu je zgodilo marsikaj zanimivega. Med drugim so mu učenci v oddelku podaljšanega bivanja brali zelo napete zgodbe.

Tedijeve dogodivščine učenci sproti rišejo in pišejo v škratovski zvezek, ki potuje skupaj z njim.

Zaenkrat toliko iz Čemšenika. Nadaljevanje sledi.