Tekmovanje je dobilo ime po Juriju Vegi. Rodil se je marca 1754. Bil je fizik, matematik, topniški častnik in avtor temeljnih logaritmovnikov, s katerimi so v znanosti, vsakdanjem življenju in v šolstvu po vsem svetu računali skoraj dvesto let, vse do množične uvedbe elektronskih računalnikov. Leta 1789 je dosegel tedanji svetovni rekord in izračunal število π na 140 decimalk. S svojo metodo je v prejšnjem izračunu iz leta 1719 našel napako na 113. mestu. Rekord je obdržal 52 let do leta 1841, njegovo metodo pa omenjajo še danes.

Državno tekmovanje osnovnošolcev v znanju matematike je eno najstarejših tekmovanj slovenskih osnovnošolcev v znanju katerega izmed šolskih predmetov, saj je bilo prvo, tedaj še republiško tekmovanje organizirano že v šolskem letu 1964/1965.

Ravni tekmovanja:

a) ŠOLSKO TEKMOVANJE: četrtek, 15. 3. 2018

• 1, 2. in 3. razred ob 11. uri (45 min)
  • 4. in 5. razred ob 13. uri (60 min)
  • 6. do 9. razreda ob 13. uri (90 min)

b) DRŽAVNO TEKMOVANJE: sobota, 21. 4. 2018

• 5. do 9. razreda ob 9. uri na OŠ Ivana Kavčiča na Izlakah (120 min)

Naloge za šolsko tekmovanje pripravi komisija za tekmovanje Mednarodni matematični kenguru, naloge za državno tekmovanje pa državna tekmovalna komisija.

Izdelke na šolskem tekmovanju ovrednotijo učitelji šole, na državnem tekmovanju pa državna tekmovalna komisija s sodelavci.

Najuspešnejši tekmovalci na šolskem tekmovanju lahko prejmejo bronasto Vegovo priznanje, na državnem tekmovanju pa srebrno Vegovo priznanje ali zlato Vegovo priznanje, nekateri pa tudi praktične nagrade.

Polona Kovač,

vodja šolskega tekmovanja