Sedmošolci smo se v okviru dneva šole, ki je potekal 13. 9. 2017, povzpeli na Kum. Naša pešpot se je začela na Malem Kumu. Gozdna pot je potekala strmo navzgor, zato smo za vzpon porabili več časa kot smo predvidevali. Na vrhu smo bili nagrajeni z odličnim razgledom. Vidimo lahko Gore, Kopitnik, Veliko Kozje, Lisco, Bohor, Medvednico, Gorjance, Kočevski Rog, Snežnik, Javornike, Nanos, Triglav, Čemšeniško planino, Raduho, Golte, Smrekovec, Uršljo goro, Paški Kozjak, Pohorje, Konjiško goro, Boč …

Planinski dom stoji tik pod zahodnim vrhom Kuma, na južni strani cerkve sv. Neže, ki je bila zgrajena v srednjem veku, obnovljena pa po požaru okoli leta 1600. Na vzhodnem vrhu je stolp RTV.

Začetki planinarjenja na Kumu segajo v leto 1928, ko je bila v mežnariji opremljena soba za izletnike in planince. Po osvoboditvi je Planinsko društvo Trbovlje dobilo v last mežnarijo in njeno depandanso. 5. septembra 1948 so uradno odprli Kočo na Kumu, šele leta 1952 pa so napeljali elektriko.

Dom ni odprt le ob ponedeljkih. V dveh gostinskih prostorih je 70 sedežev, na terasi je 30 sedežev; dom ima 28 ležišč in še 12 na skupnih ležišč v depandansi.
Planinski dom na Kumu je bil izbran za Naj planinsko kočo leta 2015!

Kočo na Kumu so obiskale tudi pomembne osebnosti. Naj omenimo:

• župana Matjaža Švagana,
  • predsednika vlade Mira Cerarja,
  • predsednika državnega zbora Milana Brgleza,
  • slavista Matjaža Kmecla,
  • svetovno znano slovensko glasbeno skupino Laibach,
  • judoistko Lucijo Polavder,
  • kajakaša Petra Kavzerja,
  • košarkarja Matjaža Smodiša,
  • vzdržljivostnega plavalca Martina Strela.

Imeli smo možnost poskusiti njihovo zelenjavno juho in »funšterc« z marmelado. Nekateri »funšterca« sploh niso poskusili, saj niso vedeli, da je to le malo drugače pečena palačinka.

JEDILNIK samopostrežne malice

GLAVNA JED:

Zelenjavna juha z »vaseršpocini« ali vodnimi žličniki,

funšterc  po poti sedmošolcev v kočo na Kumu,

mlečni kaša iz mleka kmetije Ule,

blazinica z mangom.

ALTERNATIVNA MALICA:

maslo, med, marmelada, kosmiči (koruzni, ovseni in pšenični).

SADJE:

jabolka, mandarine, banane.

ZELENJAVA:

češnjev paradižnik, solata in korenje.

NAPITKI:

jabolčni, pomarančni, ananasov in borovničev sok,

voda, mleko.

Priloga: Pohod na Kum (.pptx)

Na slikah si lahko ogledate nekaj utrinkov z našega vzpona na Kum:

Galerija slik samopostrežne malice: