Na pot smo se odpravili 19. septembra ob 7.40. Na Uncu sta se nam pridružila dva učitelja vodiča. Vsebina ekskurzije je bila naslednja:

  1. Planinska jama je največja vodna jama v Sloveniji, ki se ponaša z visokimi dvoranami, in ozkimi soteskami, s podzemnimi jezeri, brzicami, sifoni ipd. V uvodu smo spoznali reko sedmih imen. Z žepnimi svetilkami smo odšli 900 m globoko v jamo. Ob razlagi smo si ogledali izjemno redkost, in sicer podzemno sotočje dveh rek – Pivke in Raka. Videli smo tudi človeško ribico. Spoznali smo zakonitosti kraške hidrologije, klime in razvoja krasa ter nastajanja kraških pojavov. V okolici jame smo spoznavali rastje, podnebje in značilnosti površja. Izvedeli smo kakšen vpliv ima kamninska sestava (apnenec). Ob risanju na pesek (tabla v naravi) smo spoznali pretakanje kraških vod ter polja po katerih teče reka sedmih imen ter njihova imena.
  2. Rakov Škocjan je kraška dolina, ki je nastala z združitvijo zatrepe in slepe doline. Ogledali smo si ponorno stran doline pri velikem naravnem mostu in se spustili do izjemnega vodokaznega brezna oz. kraškega očesa. Ogled doline smo zaključili pri malem naravnem mostu pri izviru reke Rak.
  3. Cerkniško polje je najbolj tipično vodno (presihajoče) kraško polje v Sloveniji. Ob maketi v muzeju Jezerski hram smo si ogledali nazorno prikazano polnjenje in praznjenje Cerkniškega jezera. Na video projekciji smo spoznali še Cerkniško jezero v vseh štirih letnih časih.

Učenci so bili na ekskurziji zelo motivirani, spremljali so razlago vodičev in upoštevali vsa navodila. Spoznali smo, da je največja učilnica, narava, polna znanja in dogodivščin, le pogledati jo moramo in si ob tem zastavljati vprašanja ter razmišljati.

Helena Kramar Skubic

GALERIJA SLIK:

 

(Skupno 283 obiskov, današnjih obiskov 1)