V šolskem letu 2014/15 sprememba Zakona o OŠ (UL RS, št. 63/13) določa postopno uvajanje neobveznih izbirnih predmetov v  4. in 7. razredu. V šolskem letu 2015/16 ter 2016/17 nadaljujemo z izvajanjem neobveznih izbirnih predmetov.

Novost v šolskem letu 2015/16 je neobvezni izbirni predmet angleščina za učence 1. razredov.

Neobvezni izbirni predmeti sodijo v razširjen program osnovne šole, zato ti predmeti niso uvrščeni v urnik med obvezne predmete. V skladu z zakonom lahko učenci izberejo največ dve uri pouka neobveznih izbirnih predmetov tedensko. Posamezni neobvezni izbirni predmet se izvaja, če je prijavljenih najmanj 12 učencev.

Neobvezni izbirni predmeti so pri ocenjevanju izenačeni z obveznimi predmeti.  Znanje učencev pri neobveznih izbirnih predmetih se ocenjuje, zaključne ocene pa se vpišejo v spričevalo. Prisotnost učencev se obravnava enako kot pri obveznih predmetih, vsako odsotnost morajo starši opravičiti.

Za  šolsko  leto  2016/17 ponujamo:

• neobvezni izbirni  predmet za  4., in 6. razred

tehniko,  umetnost – likovno ustvarjanje in umetnost- film,

šport  ter računalništvo.

V skladu s predmetnikom se ti izbirni predmeti izvajajo po eno uro tedensko. Učenec lahko vsako leto zamenja neobvezni izbirni predmet, lahko pa svoje znanje pri istem neobveznem izbirnem predmetu nadgrajuje in poglablja v celem  2. obdobju osnovne šole, torej od 4. do 6. razreda.

• neobvezni izbirni  predmet  za  4., 5., 6.  in  7., 8., 9. razred

drugi tuji jezik nemščino  Šola učencem 3. in 6. razreda za  naslednje šolsko leto obvezno ponuditi pouk drugega tujega jezika kot neobveznega izbirnega predmeta. Pouk nemščine poteka 2 uri tedensko.

Učenci lahko od 7. razreda dalje obiskujejo tako obvezni izbirni predmet nemščina (2 uri tedensko) kot tudi neobvezni tuji jezik nemščina (2 uri tedensko).

Smiselno je, da drugi tuji jezik izberejo tisti učenci, ki jih učenje jezikov veseli in bodo obiskovali pouk tujega jezika neprekinjeno vsaj eno obdobje osnovne šole (od 4. do 6. razreda ali od 7. do 9. razreda).

Pomembni datumi:

torek, 19. april 2016 Razdelitev anket pri uri oddelčne skupnosti
do petka, 22. aprila 2016 Učenci vrnejo izpolnjene ankete razredničarki oz. razredniku
junij 2016 Razdelitev obvestil o izbiri

Priloga: Predstavitev vseh NIP za šolsko leto 2016/17

PREDSTAVITEV PO POSAMEZNIH NEOBVEZNIH IZBIRNIH PREDMETIH:

NEOBVEZNI IZBIRNI PREDMET NEMŠČINA 4., 5., 6. RAZRED

NEOBVEZNI IZBIRNI PREDMET UMETNOST- LIKOVNO USTVARJANJE