Trenutni modul projekta Etika in vrednote v VI je Tradicija. Devetošolci smo se odločili, da raziščemo svoje »rudarske korenine«. V torek, 2. 2. 2016, smo se učenci 9. a razreda odpravili v Rudarski muzej v Kisovcu. Tam smo preživeli eno uro in spoznali naše zagorsko rudarstvo. Videli smo, kako se je rudarstvo spreminjalo, napredovalo in se razvijalo. Prepoznali smo orodje, ki so ga uporabljali, kot je lopata, po njihovo herc, in kramp. Seveda ni šlo brez svetilk na olje, kasneje pa so jih zamenjale baterijske. Delovna sila je bila zelo številčna. Sprva so delali rudarji z območja Prekmurja in Dolenjske, seveda pa ni primanjkovalo Zagorjanov. Priseljevati so se začeli tudi državljani Bosne in Hercegovine. Ker delavci niso bili izobraženi, so v Zagorju odprli rudarsko šolo, v Kisovcu na Šohtu pa so zgradili internat za dijake. Zgradili so tudi kolonije, v katerih so stanovale družine rudarjev. V rudnik so lahko šli samo moški, starejši od 18 let. To delo je bilo zelo težaško in nevarno, saj je vedno pretila nevarnost. Zagorski rudnik so dokončno zaprli leta 2000.

Ines Pavlič, 9. a

GALERIJA SLIK